Aller à la page d'accueil. | Aller au contenu. | Aller à la navigation |

 
Akcje Dokumentu

75 lat

23 stycznia 2012

Msza św. dziękczynna za 75 lat obecności sióstr Oblatek Serca Jezusa w Sainte Sévère (Francja)
07.01.2012

Kilka kart z historii tej wspólnoty:

Zgromadzenie nabyło dom-zamek w Sainte- Sévère  w 1935 roku, od rodziny de Villaines.

Dom był najpierw otwarty dla grup dzieci jako dom wakacyjny a także dla różnego rodzaju dzialalności: rekolekcje, odpoczynek...

W 1939 roku, siostry przyjmują do internatu dzieci uchodźców z Belgii i z północy Francji. Dzieci w wieku szkolnym zostały wysłane do szkoły Św. Anny, której dyrekcja zostanie powierzona następnie jednej z sióstr naszego Zgromadzenia. Na prośbę "La DDASS" (Organizacja zajmująca się między innymi pomocą socjalną dzieciom), dom staje się małym internatem dla dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji socjalnej. Pozostające wolne pokoje zostały przeznaczone dla osób starszych, które potrzebowały pewnego czasu odpoczynku, a które to następnie zostały przez "La DDASS" upoważnione do stałego pobytu.

W czasie tego okresu wiele sióstr przewija się przez tę wspólnotę, wśród nich liczne siostry Polki. Są one aktywnie zaangażowane w życie parafii poprzez katechizację i uczestnictwo w różnych formach działalności parafialnej.

Liczne kolonie wakacyjne znalazły w tym Domu i jego otoczeniu idealne warunki zewnetrzne i radosną animację. W czasie II wojny światowej było to uprzywilejowane miejsce odpoczynku dla dzieci mieszkających w miastach.

W 1965 roku, z inicjatywy jednej z sióstr Zgromadzenia i z pomocą władz lokalnych, wybudowany został dom opieki dla osób starszych z okolicy. Dom ten został wybudowany na terenie należącym do Zgromadzenia, położonym obok parku otaczającego zamek. Został on otwarty 11 listopada 1968 roku i kierowany przez nasze siostry przez 10 lat. Nastepnie dyrekcja została powierzona osobom świeckim i dom funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

(Siostry Polki, Katarzyna i Teresa, które spędziły ostatni okres swojego życia w domu opieki w Sainte Sévère)

 

Łączymy się w dziękczynieniu za to piękne dzieło realizowane przez 75 lat dzięki poświęceniu wielu Oblatek, kierowanych pragnieniem głoszenia śwatu miłości Boga objawionej nam przez Serce Jezusa.

OSJ

 

 

<< Powrót do listy