Aller à la page d'accueil. | Aller au contenu. | Aller à la navigation |

 
Akcje Dokumentu

« Aby byli JEDNO »

10 lipca 2015

Śluby wieczyste Simone, Rachel, Prisca, Berthe, Elżbieta i Raimunda:
Montluçon, sobota 27 czerwca 2015

« Jedność w różnorodności »: ta dewiza Instytutu może być streszczeniem pięknego dnia przeżytego w Montluçon 27 czerwca 2015, w święto naszej Matki Ludwiki Teresy. Od miesiąca trwała formacja w zakresie naszej duchowości. 30 osób - Oblatki Zakonnice, Świeckie, Zjednoczone i małżeństwo Zjednoczonych, przybyli z Republiki Centralnej Afryki, Republiki Kongo, Polski, Portugalii, Salwadoru, Hondurasu, Meksyku, Panamy, Guatemali, Nikaragui, Kostaryki i Brazylii, ubogacając Dom Macierzysty swoim śmiechem, modlitwą, śpiewem, refleksją ... jednym słowem - życiem braterskim. Ostatni tydzień, wspólne rekolekcje przeżywane w ciszy, były przysłowiową "kropką nad i".

Wreszcie nadszedł wyczekiwany dzień, sobota 27 czerwca. Nasze siostry afrykanki założyły swój świąteczny ubiór: Simone, Rachel. Prisca i Berthe w dominującym kolorze niebieskim, u pozostałych dominował żółty. Elżbieta i Raimunda całe promieniowały swoją elegancją. Liczni członkowie Instytutu przybyli w piątek wieczorem i w sobotę rano. O godzinie 10-ej Kościół parafialny Notre Dame był pełny ludzi, a ksiądz Proboszcz Claude Herbach miał kłopot, aby uciszyć "ciche" szczęśliwe pomruki tych, którzy się spotkali.

« Ludu Boży, idź z radością, alleluja, ponieważ Pan jest z tobą » 
potem
« Włóż twoją najpiękniejszą szatę, trzymaj zapaloną lampę, idź na spotkanie Oblubieńca, On cię wprowadzi do wiecznej radości ».

Te słowa pieśni na wejście brzmiały wyjątkowo prawdziwie i jednoczyły nas w tej różnorodności Zgromadzenia pod przewodnictwem Biskupa diecezji Moulins.

 

Ponad dwie godziny trwająca celebracja, była jednocześnie bogata w treści i krótka, pełna wzruszeń, radości, skupienia, uczestnictwa. Dla każdej z czterech Zakonnic i dwóch Świeckich, następowały po sobie: prezentacja przez odpowiedzialną, przedstawienie własnych motywacji, odpowiedź na pytania Biskupa, formuła Oblacji i ślubów, przyjęcie przez Siostrę Julię, poprzedzone prośbą o wstawiennictwo wszystkich Świętych, w szczególności naszą Matkę Ludwikę Teresę i ostatnio beatyfikowanego Monseigneur Romero (litania do wszystkich Świętych) oraz nałożenie obrączek. Mały zabawny szczegół, cud języków: kiedy nasze Siostry wypowiadały słowa « oui, je le veux » po francusku, « si, quiero » po hiszpańsku i « tak, chcę » po polsku, oznaczało to tę samą treść w sposób najbardziej skondensowany!

Po przyjęciu nowych profesek przez wszystkich obecnych członków Instytutu, Eucharystia wyrażała naszą radość wobec tak wielkiej wierności Pana, która pozwala nam na taką zuchwałość, odwagę.

 « Słuszne to i sprawiedliwe, abyśmy składali Tobie dziękczynienie… »

Zanim zaśpiewaliśmy pieśń « Maryja, pierwsza w drodze », Simone podziękowała w imieniu wszystkich profesek i ks. Biskup wyraził swoją radość z tego święta także dla diecezji, a nie tylko dla naszego Instytutu.

Po mszy św. "szklanka przyjaźni" zjednoczyła wszystkich uczestników w symfonii dźwięków francuskiego, portugalskiego, hiszpańskiego, sango, lingala czy polskiego, która przywoływała na pamięć Zesłanie Ducha Świętego. Potem skierowaliśmy się na ulicę Notre Dame 15, gdzie zostały podane wyśmienite dania w obfitości. Mimo naszych dobrych apetytów i dużej liczebności, pozostało, nie tylko 12 koszów, ale tyle że mogliśmy się jeszcze karmić w sobotę wieczorem i w niedzielne południe!

oblatki.jpg

Oto nasze Oblatki, które złożyły śluby wieczyste 27.VI.2015 (od lewej):
Berthe, Simone, Raimunda, Prisca, Elżbieta, Rachel

Stopniowo niektórzy udawali się w drogę powrotną podczas gdy inni zajęli się posprzątaniem i uporządkowaniem. Trochę odpoczynku na dziedzińcu Domu Macierzystego przy szklance wody lub soku owocowego, a potem Kaplica znów rozbrzmiała śpiewem nieszporów. Prośby i dziękczynienia wypowiadane były spontanicznie w różnych językach.

Jadalnia, dziedziniec i sala Świętego Michała wypełnione były małymi grupkami, aby spożyć kolację i obdarować się wzajemnie drobnymi upominkami, które jutro przypomną nam przeżycia tego pięknego dnia.

« Magnificat, anima mea Dominum ... »
 

Zobacz więcej zdjęć...

Kilka zdjęć z celebracji można obejrzeć pod adresem:

https://picasaweb.google.com/117948253080766906082/27Juin2015OblatesDuCoeurDeJesus?feat=embedwebsite
 

<< Powrót do listy