Aller à la page d'accueil. | Aller au contenu. | Aller à la navigation |

 
Akcje Dokumentu

Poszerzona Konsulta i Poszerzona Rada Generalna

25 listopada 2014

Montluçon - Dom Macierzysty, 9-13 listopada 2014

Poszerzona Konsulta i Poszerzona Rada Generalna

Konsulta Poszerzona

Sobota 8 listopada: od kilku dni Dom Macierzysty ożywiony jest wieloma kolorami i językami.

img_6147.jpg

Tego wieczoru zostaje otwarta « Konsulta Poszerzona ». Przybyłe z trzech kontynentów o różnych kulturach, odpowiedzialne reprezentujące trzy gałęzie Instytutu, zebrały się, aby ocenić wprowadzanie w życie Akt Kapituły 2012 i potwierdzić kierunki na najbliższe lata. Radość ze spotkań, z poznania nowych osób, śmiech spowodowany trudnościami językowymi lub klimatycznymi... 

Oto życie siostrzane!

img_6026.jpg

Siostra Julia, nasza Przełożona Generalna, otwiera pracę Konsulty Poszerzonej wieczorem, przypominając zarazem naszą rolę. Siostra Eliane, nasza moderatorka, prezentuje program.

Dzień Pański nie będzie dla nas dniem wolnym od pracy: po mszy świętej w parafii, gdzie możemy liczyć na modlitwę wspólnoty, według porządku alfabetycznego każda z odpowiedzialnych prezentuje rzeczywistość własnego regionu: Afryki, Ameryki Centralnej, Brazylii, Francji-Belgii, Polski i Portugalii.

Ranek ciężki, rzeczywistości często niepokojące, ale jest nadzieja i czasami zostaje ożywiona małymi światełkami pojawiającymi się w naszych ciemnościach. Po południu dzielimy się tym, w jaki sposób zostały przyjęte Akta Kapituły w poszczególnych grupach naszego Instytutu, a potem trwa praca dotycząca tematu « Oblacja - Misja », która mocno przekroczyła ustalone ramy... . 

Oto wolność Ducha Świętego!!!

Poniedziałek 10 listopada, pracujemy najpierw w grupach a potem wspólnie, aby przygotować syntezę pracy nt. « Oblacja - Misja ». Duch Święty przychodzi nam łaskawie z pomocą w słowach, które dobrze wyrażają owoc grupowej i wspólnej pracy przedpołudniowej. Dlatego już po południu możemy zobaczyć pierwszą propozycję zredagowanego tekstu. Przed kolacją, wysłuchujemy propozycji nt. Domu Macierzystego, przesłanych wcześniej do sekratariatu. Inspiruje nas to do dzielenia się uwagami i spostrzeżeniami w trosce o zachowanie i rozwój tego źródła-Domu Macierzystego, tak ważnego dla nas.... Spotkanie przebiega w klimacie wolności, zaufania, nadziei i realizmu. 

Duch Święty jest zawsze obecny!!!

Wtorek 11 listopada, o. Jean François Noël, zakonnik i kapłan w diecezji Aix, psychoanalityk, przyjechał do nas. Przybywa pomóc nam w refleksji nt. naszej tożsamości osobistej i w Instytucie. Temat-pytanie: co to znaczy pracować nad sobą?

Naprzemienne wykłady i « rozważania » w grupach językowych a potem wymiana w dużej grupie, pozwalają nam coraz lepiej zrozumieć jak mamy «wybierać życie», jak mamy iść aż do końca naszego daru z siebie, czyniąc go owocnym, każdy na swoim miejscu, ale również wszyscy razem niezbędni jak instrumenty w orkiestrze ... 

Oto wezwanie Ducha Świętego!!!

Siostra Julia kończy Konsultę Poszerzoną dziękując każdemu za jego udział w tej "orkiestrze". Wszyscy możemy składać dziękczynienie Bogu w Eucharystii, która jednoczy siostry ze wspólnoty, inne Oblatki jak również przyjaciół, którzy dołączają do nas.

Po Konsulcie Poszerzonej trwa jeszcze praca gałęzi zakonnej. Odpowiedzialne Oblatek Świeckich i Zjednoczonych wyjeżdżają, zmęczone ale szczęśliwe, że odpowiedziały « tak » w służbie, o jaką prosi Bóg w łonie Instytutu.

<< Powrót do listy