Aller à la page d'accueil. | Aller au contenu. | Aller à la navigation |

 
Akcje Dokumentu

Spotkanie Oblatek Świeckich w Tyńcu

3 marca 2011


Wspólnota Sióstr Oblatek w Tyńcu przyjęła w miniony week-and (sobota 26 i niedziela 27 lutego 2011) grupę 15-osobową Oblatek Świeckich, przeżywających swoje miesięczne spotkanie formacyjne.

Spotkanie Oblatek Świeckich w Tyńcu

Dzielenie się w grupach

Na naszych spotkaniach realizujemy systematycznie Projekt wspólny dla całego Instytutu.

Tym razem sięgałyśmy do początków – do intuicji Pani de Raffin. Jedna z Oblatek przypomniała historię Kościoła XIX wieku oraz związane z nią przemiany polityczne i społeczno-kulturalne we Francji, w których żyła założycielka Ludwika Teresa i jej ciotka, Pani de Raffin. Śledziłyśmy jak z głębokiej wiary Pani de Raffin wyłaniała się myśl o powstaniu Stowarzyszenia kobiet chrześcijańskich, które miały spełnić ważną rolę w ówczesnym społeczeństwie i Kościele. Podziwiałyśmy, jak Ludwika Teresa przyjęła tę intuicję, jak ją wyraziła i zrealizowała. Dostrzegłyśmy, że dzisiejsza Księga Życia (reguły Instytutu) wyraża to, co było istotne dla Ludwiki Teresy. Dzieląc się wzajemnie naszymi refleksjami, odczytałyśmy na nowo wartość i aktualność charyzmatu we współczesnym świecie i Kościele.

Po intensywnym spotkaniu nasze Siostry zaprosiły nas na pyszny obiad, który osobiście przygotowały. Posiłek zwykle trwa dość długo, bo wtedy rozmawia się najchętniej o wszystkim co wydarza się w naszym życiu.

Po południu w sobotę przybył do nas o. Paweł Karmelita, przywitałyśmy Go serdecznie.

o. paweł.jpg

Konferencja przygotowana i wygłoszona przez o. Pawła dotyczyła mistyki, a w szczególności mistyki u św. Teresy z Avila. Ta święta była bardzo bliska Pani de Raffin i bł. Ludwice Teresie. Stąd też i nasze zainteresowanie. Wszystkie chętnie słuchałyśmy tego, co o. Paweł odkrywał przed nami.

grupa1.jpg

Jak to jest już w tradycji naszych spotkań, po konferencji i krótkim odpoczynku, adorowałyśmy Najświętszy Sakrament w Kaplicy. W tym czasie Kapłan służył sakramentem pojednania.
Eucharystia wieczorna o godz. 17 była dziękczynieniem Bogu za wszystko czym nas obdarzył w ciągu całego dnia.

Wspólna kolacja z Kapłanem była radosnym spotkaniem wszystkich Oblatek: Sióstr mieszkających we wspólnocie w Domu Tynieckim i Oblatek Świeckich.

Wieczorem miałyśmy wolny czas na rozmowy siostrzane, modlitwę osobistą, odpoczynek.

W niedzielę Eucharystia o godz. 8, w Kaplicy Sióstr, przeżywana jak zawsze razem z parafianami. Potem śniadanie i spotkanie nt. modlitwy wstawienniczej, którą starałyśmy się zgłębić stosując metodę rewizji życia. Pracowałyśmy w trzech małych grupach 5-osobowych, aby każda mogła swobodnie wyrazić to co czuje i myśli, podzielić się własnym doświadczeniem i refleksją. Fragmenty z Katechizmu Kościoła Katolickiego, wybrane teksty z Ewangelii, a także odpowiednie paragrafy z Księgi Życia, pozwalały każdej z nas zobaczyć, osądzić, czym jest modlitwa wstawiennicza i jak ją należy praktykować.
Na koniec krótkie spotkanie z Jezusem w ciszy, w Kaplicy, i Jego błogosławieństwo na zwyczajne dni życia w naszych środowiskach.

Ostatni obiad w radosnym nastroju, wspólne sprzątanie i pospieszne opuszczanie Domu…
Do kolejnego spotkania!

Terminy najbliższych spotkań:
Grupa spotykająca się w Tyńcu: 12-13 III, 9-10 IV, 28-29 V
Grupa spotykająca się w Poznaniu: 5-6 III, 2-3 IV, 7-8 V

Dowiedz się więcej o gałęzi Oblatek Świeckich...

kontakt:

bnowak48@msn.com

<< Powrót do listy