Aller à la page d'accueil. | Aller au contenu. | Aller à la navigation |

 
Akcje Dokumentu

Święto Instytutu OSJ w Polsce

4 lipca 2014

W tym roku uroczystość Najświętszego Serca Jezusa - patronalne święto Instytutu, przypadło w dniu 27 czerwca, we wspomnienie liturgiczne naszej Założycielki bł. Ludwiki Teresy de Montaignac.
Dziękujemy również Bogu za 120 lat obecności Oblatek Serca Jezusa na polskiej ziemi.

 

 

Tu można dowiedzieć się więcej
 

nt. obecności Oblatek Serca Jezusa w Polsce 

  

 

 

 

Instytut Oblatek Serca Jezusa w Polsce przeżywa w dniach 16.06-16.07 wizytację Przełożonej Generalnej s. Julii SOUSA, której towarzyszy jedna z Radnych Generalnych s. Lucyna POTYRAŁA.

 s. julia   s. lucyna

s. Julia                                               s. Lucyna

W dniach 27-29 czerwca członkowie trzech gałęzi: Siostry ze wspólnot, Oblatki świeckie oraz Zjednoczeni i Małżeństwa Zjednoczonych, a także znajomi, zgromadzili się licznie w Domu wspólnoty w Tyńcu. 

27 czerwca - piątek

W tym dniu przeżywaliśmy podwójną uroczystość: święto patronalne Najświętszego Serca Jezusa oraz wspomnienie liturgiczne bł. Ludwiki Teresy de Montaignac.

Adoracja Najświętszego Sakramentu zjednoczyła nas w Kaplicy w godzinach przedpołudniowych. Wydarzeniem centralnym dnia była Eucharystia, podczas której odnowiła swoją Oblację i śluby jedna z Oblatek świeckich.

05 elzbieta

Eucharystię celebrowało dwóch kapłanów: ks. Kazimierz Stasiak SAC - towarzyszący Oblatkom świeckim podczas miesięcznych spotkań formacyjnych oraz ks. Ireneusz Pawlak - kiedyś opiekun duchowy gałęzi Zjednoczonych. 

03

04

05

07

08

W tym samym czasie, w Salwadorze, osoba świecka złożyła Oblację jako Zjednoczona. 

Kontynuacją Uczty Eucharystycznej było spotkanie braterskie przy kolacji wśród radosnych rozmów, wspomnień, śpiewów.

09

Wieczorem, w Kaplicy, skierowaliśmy nasze serca do bł. Ludwiki Teresy i jej ciotki Pani de Raffin, wsłuchując się w Ich słowa, myśli i przesłanie, jakie nam pozostawiły w testamencie. Wierzyliśmy, że te Kobiety, które są u początków naszego Instytutu, które tak bardzo ukochały Serce Jezusa, trwały z nami tamtego wieczoru, w obecności żywego Boga w Najświętszym Sakramencie i pod wejrzeniem Maryi Królowej i Matki naszej. Słuchaliśmy, co opowiadały nam o swojej miłości … pragnąc, aby i w naszych sercach odnowiła się gorliwość Oblatki (Oblata) Serca Jezusa i zapał apostolski.

 10

Był to dzień przeżywania JEDNOŚCI z całym Instytutem,
bo w wielu zakątkach świata Oblatki trwały przy Sercu Jezusa
razem z Założycielką bł. Ludwiką Teresą.

 28 czerwca - sobota

W tym dniu spotkaliśmy się z s. Julią, aby dzielić się wzajemnie naszą refleksją nt. "Duchowość w ślużbie Misji". Tekst otrzymał każdy z nas kilka dni wcześniej, mogliśmy więc zapoznać się z nim i pogłębić jego sens.

11 28.06.2014

Druga grupa Oblatek rozważała ten sam temat kilka dni później w Poznaniu.

12 poznan 1

Czas popołudniowy poświęcony był szczególnemu wydarzeniu:
W tym roku, 25 grudnia mija 120 lat obecności Oblatek Serca Jezusa w Polsce. Pierwszy dom zakonny Oblatek został otwarty w Krakowie. Ta właśnie data, 25.12.1894, została oficjalnie uznana za początek Zgromadzenia na polskich ziemiach, choć jak widzimy z historii, działalność Oblatek świeckich rozpoczęła się już 10 lat wcześniej i była w tamtych czasach dla Polski bezcenna. 

Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Grzegorza Rysia była wspólnym uwielbieniem Boga za 120 lat kontynuacji dzieła bł. Ludwiki Teresy na naszej ziemi.

Przed rozpoczęciem Eucharystii zapoznaliśmy się z historią Instytutu OSJ.

14

15

Jak zwykle, ważnym elementem świętowania była radość ze wspólnego spotkania przy kolacji, radość, że jesteśmy razem - wszystkie trzy gałęzie Instytutu, radość z obecności wśród nas ks. Biskupa i Ojców Benedyktynów, przyjaciół, sąsiadów, ...

 29 czerwca - niedziela

To już trzeci i ostatni dzień spotkania w Tyńcu, uroczystość Apostołów Piotra i Pawła. Msza św. wspólna z parafianami jak w każdą niedzielę. Potem, s. Julia dzieliła się z nami wydarzeniami z Instytutu, zwłaszcza w Afryce i Ameryce Środkowej.

Wdzięczne Bogu za dar spotkania dziękowałyśmy naszym Drogim Siostrom: Przełożonej Generalnej s. Julii i Radnej Generalnej s. Lucynie za Ich obecność wśród nas.

18

 A oto wspólne zdjęcie, niestety nie wszyscy tu są, bo niektórzy musieli wcześniej wyjechać.

21

30 czerwca i później

Spotkanie w Tyńcu się zakończyło, ale wizytacja s. Julii trwa ... była też okazja odwiedzić w domach niektóre ze starszych Oblatek, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu z powodu podeszłego wieku lub złego stanu zdrowia. 

26

u Bożeny we Wrocławiu

27

u Ani w Pleszewie

Ania ma 96 lat!, złamała nogę i pierwszy raz w życiu była w szpitalu. Na szczęście zdążyła już wrócić do domu.

 

Pielęgnujemy też więzi rodzinne, m.in. spotkałyśmy się z rodziną s. Teresy

31  32

30

 

Siostrze Generalnej życzymy błogosławieństwa Bożego na kolejne dni wizytacji i szczęśliwego powrotu do Paryża!!!

 

Zobacz wszystkie zdjęcia 

<< Powrót do listy