Aller à la page d'accueil. | Aller au contenu. | Aller à la navigation |

 
Akcje Dokumentu

"Jakże wspaniałe są Twoje dzieła..."

30 marca 2017

Dziękczynienie Bogu za 108 lat naszej obecności w Belgii.
Charleroi, 26 marca 2017

 HISTORIA OBECNOŚCI OBLATEK SERCA JEZUSA
W BELGII I W CHARLEROI

Kilka tygodni temu byłem u was, aby zaprezentować książeczkę „15 dni modlitw z Ludwiką Teresą de Montaignac”, Założycielką Oblatek Serca Jezusa. Dziś przybywam, aby przypomnieć wam krótko Dzieło, jakie jej duchowe córki rozwinęły w Belgii.

Ojciec Alfred Charrier SJ (1857 – 1929) był narzędziem Bożej Opatrzności dla tej fundacji. Jezuita prowincji Lyonu był wielkim przyjacielem Oblatek, miał wielki udział w rodzeniu się powołań. W archiwum jest dużo jego listów adresowanych przede wszystkim do Matki Marii Teresy de la Bruyère… (ówczesnej Przełożonej Generalnej), a nawet jeden do Ludwiki Teresy. W tamtym czasie ustanowiono w Belgii przepisy wykluczające życie religijne. Jako ksiądz rekolekcjonista został przyłączony do Namur, do Dzieła rekolekcji zamkniętych, ustanowionego przez jedną z gorliwych osób świeckich. Słusznie uważał, że to dzieło nie może przetrwać inaczej, jak tylko powierzając je Zgromadzeniu Zakonnemu. To dlatego poprosił Matkę Marię de la Bruyère o przysłanie Oblatek do Belgii. Odpowiedziała ona, że nie ma Oblatek dla nowej fundacji, było to w roku 1906.

Ojciec odkrył powołania wśród gorliwych uczestniczek rekolekcji; 25 grudnia 1906 w kaplicy ącej do Dzieła rekolekcji zamkniętych ofiarował Panu trzy pierwsze powołania belgijskie. W roku 1907, dwie z nich: Joséphine de Montpellier i Emma Le Tellier wstąpiły do nowicjatu w Montluçon. Trzecia została w Namur i otrzymała formację jako Oblatka Świecka z rąk Matki M.J. Hainneville - Oblatki zakonnicy. W latach 1907 – 1908 Matka przybywała regularnie do Namur, aby zapoznawać się z Dziełem rekolekcji i formować pierwszą grupę Oblatek Świeckich.

W tym czasie nawiązywały się liczne kontakty Francja – Belgia, negocjacje, rozmowy, spotkania. Zakończyły się one powstaniem nowej fundacji w Namur, w parafii Św. Jakuba. Pierwsze Oblatki przybyły i przejęły dom 2 listopada 1908 roku. 13 listopada 1908 miała miejsce msza św. na rozpoczęcie fundacji, w starym kościele św. Jakuba, którego kult również powrócił. Nazajutrz, 14 listopada, Dzieło rekolekcji rozpoczyna swoją pracę.

Wkrótce potem zostanie zaszczepione « Stowarzyszenie Międzynarodowe dzieł Wspierających Młode Dziewczęta », które uruchomi swój sekretariat 2 stycznia 1909. Będą z nim współpracowały Oblatki z Belgii. To dzięki niemu powstaną następujące fundacje:

Anvers 1913
Liège 1914
Charleroi 1922

Bruksela
Spy 1972
La Plante 1990

Obecne od 1922 roku w Charleroi, Oblatki Serca Jezusa rozpoczęły Katechizację dzieci z dzielnicy i zaangażowały się bardzo aktywnie w Stowarzyszenie Wspierające Młode Dziewczęta „w Domu Notre-Dame, przy ul. Laboratoire, gdzie prowadziły zajęcia pedagogiczne dla młodych dziewcząt oraz przyjmowały różne grupy każdego wieku i każdej narodowości. Instytut Nauczania Technicznego Notre-Dame przy ul. Science jest rozszerzeniem szkoły, która rozpoczęła swoją działalność przy ul. Laboratoire; dziś są tutaj cztery wydziały: odzieżowy, fryzjerstwo, prace biurowe i sztuka dekoracyjna.” (fragment z gazety 1985 ?)

Aktualnie Instytut Techniczny zwiększył liczbę wydziałów i przyłączył się do Szkoły Sacré Cœur ojców Jezuitów. Oblatki włączyły się także w duszpasterstwo parafialne Świętego Krzysztofa: chór, Dzieci Maryi, duszpasterstwo cudzoziemców, …., zakrystia, itd.

Gałęzie: świeckie, zjednoczone i zakonnice, szybko się rozwijały; wiele zakonnic wyjechało do Ameryki Centralnej, a inne do Afryki w celu założenia Misji: 1952 do Kongo Belgijskiego i 1985 do Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie rozprzestrzeniają się nadal poprzez różne dzieła i liczne powołania rodzime.

Dziś jesteśmy szczęśliwe widząc, że dzieła są kontynuowane dzięki waszemu dynamizmowi i waszej wierności. Przygotowujemy się do dziękczynienia Panu za 108 lat obecności Oblatek w Belgii, w tym 95 lat w Charleroi i 75 lat życia zakonnego Siostry Marcelle Lombard tutaj obecnej.

 

Oto kilka zdjęć z Eucharystii...

 

 

 

<< Powrót do listy